محل تبلیغات شما

سلام

مدتی هست گاهی یکبارمیرم خونه سالمندان وبراشون قصه میگم ویا کتاب میخونم . امروز رفتم خونه سالمندان زرتشتی .یه دخترخانمی هست که اونجا کارمیکنه و مثل اکثراوقات اومد دم در که ویلچرم و بهم بده .  روسری نارنجی و لباس خیلی شادی پوشیده بود باخوشحالی گفت امروز جشن تیرگان مون هست . گفتم مبارکه چقدرعالی ! فکرمیکردم نهم تیرباشه ( زرتشتی ها خودشون تقویم خاصی دارند ) گفت نه عزیزم امروزهه .

وقتی رفتم داخل و هنوز شروع به صحبت نکرده بودم که با شیشه آبی کمی خیسم کرد وهمه دست زدن و خندیدن ( رسمشون هست که تو این جشن به هم آب بپاشن واسم جشن شون  آبریزان و آب پاشان یا سرشوران هست  ) . بعد اومد و یک دستبندی که هفت نخ به هفت رنگ  بهم بافته شده بود وبدستم گره زد وگفت این دستبند تیروباد هست .  چند روز دیگه ( نوزده ام تیر) بهتون میگم که این دستبند و روی جای بلندی ( مثل کوه یا پشت بام )بازکنید وآرزویی کنید و بدست باد بسپارید .  

باخودم گفتم چه رسم زیبایی ! رسم بالن آرزوهای سرزمین های دور راشنیده بودیم اما از  دستبند آرزوهای سرزمین خودمون که براساس قصه آرش کمانگیرکه ازکوی البرز تیری و برای مشخص کردن مرز ایران زمین باتمام وجودش رها میکنه و ازنیروی باد کمک میگیره که این تیر ده روز حرکت میکنه  و عاقبت در تنه درخت گردویی می نشینه یادی نکنیم . همچنین ایین فال کوزه ، دوشیزه ایی کوزه ایی از آب پرمیکنه ویک دستمال سبزابریشمی روی دهانه اون میذاره و این کوزه (دوله ) رانزد اونایی که آرزویی دارند میبره واونها چیزکوچکی مثل انگشتر ، سنجاق سر،. دران میندازن وبعد دختر کوزه را زیردرخت سبزسرو میبرد . در روز تیرگان وبعد مراسم ابریزان ، دختردست درکوزه یک چیزی بیرون میاورد و صاحب آرزو خوشحال میشه  که آرزوی او بیرون آمده است . ( دوستان برای دریافت اطلاعات کامل میتونید تو اینترنت آیین مروا (فال کوزه ) و  دستبند تیروباد وسرچ بفرمایید ).

به هرحال روز بسیاربیادماندنی بود وجای شما بسیارخالی بود  . مطمینم  آیین هایی دیگری هم هست که متاسفانه  صدای اون دراین هیاهوها به گوش ما نرسیده و بدست باد سپرده شده .

255) فریاد محراب ها

254) - کافی شاپ بی هم زبون ها

253) - قصه درنای کاغذی

هست ,کوزه ,روز ,، ,دستبند ,باد ,هست که ,که این ,بدست باد ,و بدست ,آرزوهای سرزمین

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

رهیافتی به حقوق بین الملل